Zamestnanci envirorezortu čistili breh Dunaja od odpadkov

Bezmála tri stovky zamestnancov rezortu životného prostredia a ich rodinných príslušníkov v sobotu predpoludním čistili breh Dunaja od odpadkov. Pripojili sa tak k iniciatíve Európskej komisie s oficiálnym názvom Let’s Clean Up Europe – Vyčistime si Európu. Na približne 10 kilometrovom úseku od vodného diela Čunovo po obec Dobrohošť vyzbierali zhruba 500 vriec s odpadom, ktorý putoval na legálnu skládku. Základnou myšlienkou akcie Vyčistime si Európu je zmobilizovať čo najviac dobrovoľníkov s cieľom odstrániť odpad vo svojom okolí, odbremeniť voľnú prírodu od odpadkov a čiernych skládok.

„Ministerstvo životného prostredia spustilo veľké upratovanie Slovenska pre mestá a obce, kde sme uvoľnili 10 miliónov eur. A priamo aj ministerstvo a pracovníci sa chceme pričiniť o to, aby sme trošku vyčistili našu prírodu od odpadu. Dnes sme zorganizovali túto brigádu, na ktorej sa zúčastňuje zhruba 270 našich pracovníkov,“ povedal štátny tajomník ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz. Podľa neho je odpadu na brehu Dunaja veľké množstvo. „Preto sme aj v novom zákone pritvrdili, za vytvorenie čiernej skládky v prírode zvyšujeme pokutu až na 1500 eur,“ zdôraznil Ferencz.

Generálny riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Ladislav Lazár doplnil, že okolie vodného diela je špecifické aj množstvom odpadu, ktorý prinesie voda a následne ho vietor zaveje na breh. „Minulý rok sme vyzbierali niekoľko áut odpadu,“ uzavrel.

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR

http://www.minzp.sk/tlacovy-servis/tlacove-spravy/tlacove-spravy-2015/tlacove-spravy-maj-2015/zamestnanci-envirorezortu-cistili-breh-dunaja-od-odpadkov.html