Opatrenia na rehabilitáciu Dunaja (DaReM- Danube Rehabilitation Measures)
Realizáciou rehabilitačných opatrení projektu v danom území môžeme očakávať nasledovné pozitívne vplyvy:
- Voda: podzemné vody – pozitívny vplyv na režim podzemných vôd, zvýšenie rýchlosti dopĺňania zvodnenej vrstvy vodou, zvýšenie infiltrácie cez dno koryta rieky, zlepšenie výdatnosti vodárenských zdrojov v príbrežnej zóne zdrže Hrušov.
- Povrchové vody – zlepšenie prúdenia povrchových vôd, zabezpečenie prevedenia extrémnych povodňových prietokov cez stupeň Čunovo do starého koryta Dunaja.
- Biota: vznik nových hniezdnych/potravných biotopov a úkrytových možností pre dotknuté druhy živočíchov, zvýšenie biodiverzity územia/druhovej rozmanitosti, vytvorenie nových interakčných prvkov v krajine s podporou funkcie kostry RÚSES.
- Doprava – zabezpečenie požadovaných parametrov Dunajskej vodnej cesty – plynulosť a spoľahlivosť vodnej dopravy s nadregionálnym dosahom.
- Cestovný ruch/priemysel/služby – nepriamy pozitívny vplyv na rozvoj cestovného ruchu (poznávací turizmus), rozvoj priemyslu a služieb (preprava/logistika tovarov), atď.
- Klíma: významný pozitívny a prospešný vplyv na klimatické pomery, projekt je súčasťou adaptačných opatrení na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy pre oblasť vodnej dopravy.
Informácie o Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014-2020 nájdete na www.opii.gov.sk