Štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla a generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Daniel Kvocera odovzdali v Tepličke nad Váhom do užívania lávku pre chodcov a cyklistov

Chýbajúce premostenie ponad frekventovanú cestu, ktorá spája Žilinu s Terchovou, je oddnes minulosťou

Vďaka novej 58 metrovej dlhej lávke sa chodci a cyklisti bezpečne dostanú z Tepličky nad Váhom k rekreačnej zóne pri Vodnom diele Žilina. Novú lávku dnes odovzdal do užívania štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla spoločne s generálnym riaditeľom Vodohospodárskej výstavby Danielom Kvocerom, predsedom Žilinského samosprávneho kraja Jurajom Blanárom, starostom obce Tepličky nad Váhom Viliamom Mrázikom a zástupcami automobilky Kia Motors Slovakia.

„Práve chodníky, cyklotrasy a lávky, ktoré nenásilne prepoja krajinu, sprístupnia ju ľuďom, sú elementárnym základným kameňom rozvoja trvalo udržateľného cestovného ruchu v celej krajine. Lávka, ktorú dnes odovzdávame do užívania nie je výnimkou. Nespája len dva body na mape. Predstavuje inklúziu aktívneho relaxu ľudí so zvyšovaním atraktivity regiónu,“ povedal štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla.

Vybudovanie bezpečného premostenia výrazne skvalitní život v regióne. Lávka bude slúžiť výlučne pre cyklistov a peších. Jej súčasťou sú prístupové asfaltové chodníky dlhé 76 a 78 metrov, ako aj verejné osvetlenie. Investorom stavby bola rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia – štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV, š. p.). Celkové náklady investície dosiahli zhruba 520 tisíc eur.

„Najdôležitejšie je, že vybudovaním lávky prispejeme k bezpečnosti na cestách v regióne. Život je to najcennejšie, čo máme a tu boli ľudské životy ohrozované každý deň. Z obce smerom na Žilinu a k rekreačnej zóne pri Vodnom diele Žilina roky nebol zabezpečený žiaden, pre chodcov a cyklistov, bezpečný a bezkolízny prechod. Som veľmi rád, že sa nám lávku podarilo vybudovať a po rokoch sme mohli prispieť okrem vyššej bezpečnosti v regióne, aj k podpore zelenej dopravy. Verím, že lávka bude dobre slúžiť obyvateľom, ako aj budúcim generáciám,“ doplnil generálny riaditeľ VV, š. p., Daniel Kvocera.

Podľa Viliama Mrázika, starostu obce Teplička nad Váhom, v ktorej katastri leží väčšia časť Vodného diela Žilina, sa dopravnú situáciu snažili riešiť niekoľko rokov. „Trápila nás táto situácia, ktorá by sa po rozšírení cesty z 2-prúdovej na 4-prúdovú len zhoršovala. Cesta medzi Žilinou a Terchovou bola miestom viacerých dopravných kolízií i smrteľnej nehody. Lávka pre cyklistov a peších má nadregionálny význam, keďže nebude slúžiť len pre našich obyvateľov, ale aj pre množstvo návštevníkov v regióne, navyše ak zohľadníme fakt, že bude súčasťou plánovanej cyklomagistrály do Terchovskej doliny. Moje poďakovanie, v mene všetkých budúcich užívateľov lávky, patrí súčasnému vedeniu Vodohospodárskej výstavby za to, že vyčlenilo finančné prostriedky a zabezpečilo výstavbu, ako aj dokončenie lávky,“ uzavrel starosta obce Viliam Mrázik.