Infocentrum v Gabčíkove zaujalo obrovské množstvo ľudí: Pre veľký záujem sa predlžujú otváracie hodiny

Koncom júna tohto roka otvorila VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA, ŠTÁTNY PODNIK, zmodernizované Infocentrum pri Vodnom diele Gabčíkovo s bezplatným vstupom. Prvé ukazovatele návštevnosti jasne ukazujú, že modernizácia centra prilákala stovky ľudí a oproti minulým rokom sa dá predpovedať rekordná návštevnosť.

Interaktívne panely s holografickou projekciou, 3D  virtuálna prehliadka či simulátor operátora plavebných komôr. To je len zopár atrakcií, ktoré lákajú návštevníkov do Gabčíkova. Ako koncom septembra konštatujú vodohospodári, záujem o výlet na Vodné dielo a exkurzie stále rastie. „Pred pandémiou sa návštevnosť exkurzií Vodnej elektrárne Gabčíkovo pohybovala približne na úrovni päťtisíc návštevníkov za rok,“ prezradil riaditeľ úseku prevádzky vodných elektrární VDG a VDŽ, Ing. Alfréd Ilka. Tohtoročný august si však môže pripísať nový rekord. Minulý mesiac totiž prišlo do Infocentra v Gabčíkove až 1 511 záujemcov, pričom v júli 2023 navštívilo Vodné dielo takmer 1 300 návštevníkov.  „Pre porovnanie, v apríli tohto roku, kedy nebolo ešte Infocentrum otvorené, sme vo Vodnej elektrárni zaznamenali tristo návštevníkov,“ uviedol Ing. Alfréd Ilka

Veľké zvýšenie záujmu si v štátnom podniku vysvetľujú kvalitnou modernizáciou a atraktivitou samotného Infocentra nielen pre študentov, ale aj širokú verejnosť a najmä rodiny s deťmi. Obľube sa teší najmä panoramatická vyhliadka na stupeň Gabčíkovo zo strechy Infocentra a presklená vyhliadka nad výjazdom z ľavej plavebnej komory. Výhodou Infocentra pri Vodnom diele Gabčíkovo je aj jeho atraktivita za každého počasia. V prípade nepriaznivých poveternostných podmienok sa môžu návštevníci v pohodlí schovať dnu a užiť si interaktívnu prehliadku či  pozrieť si pútavý film o Vodnom diele Gabčíkovo. Naopak, ak vyjde spoza mrakov slnko, zo strechy Infocentra sa naskytne nádherný výhľad a prechádzka v blízkosti tejto unikátnej stavby s vodnými plochami a okolitými lužnými lesmi je potešením nielen pre oko.

Kto sa chce pozrieť až do srdca vodnej elektrárne, môže navštíviť sprístupnenú návštevnícku miestnosť, ktorá sa rovnako teší veľkému záujmu nielen turistov. A práve pre neutíchajúci dopyt po všetkých atrakciách Infocentra na Vodnom diele Gabčíkovo vodohospodári upravili otváracie hodiny, aby tak vyšli v ústrety záujemcom. Od utorka do nedele sú dvere otvorené pre všetkých od 9:00 hod. až do 18:00 hod. Nové otváracie hodiny budú zatiaľ platiť počas mesiacov september a október. „Vnímame pozitívne ohlasy a veľký záujem zo strany návštevníkov, preto bude naše Infocentrum bezplatne otvorené aj v nedeľu a predlžujeme aj otváraciu dobu o tri hodiny,“ upresnil Ing. Andrej Kasana PhD., dočasne poverený výkonom funkcie generálneho riaditeľa štátneho podniku.

Hlavnou činnosťou Infocentra je podporiť environmentálne, vodohospodárske a energetické vzdelávanie verejnosti, informovať o dôležitých a zaujímavých informáciách o vode a Vodnom diele Gabčíkovo a priblížiť Vodné dielo Gabčíkovo a problematiku výroby elektrickej energie obnoviteľných zdrojov hravou formou pre najmenších. Vstup do objektu je voľný, návštevníkom je k dispozícii aj parkovisko a bufet.

 

Exkurzie si je možné rezervovať počas celého roka a to nielen na Vodnej elektrárni Gabčíkovo, ale aj na Vodnej elektrárni Žilina. Organizované skupiny, školy a verejnosť, si môžu vybrať z malého a veľkého okruhu, ktoré sa líšia počtom minút a náročnosťouodborného výkladu, ktorý je realizovaný v slovenskom a maďarskom jazyku. O exkurziu je možné požiadať emailom na infocentrum@vvb.sk.