A BŐS-NAGYMAROSI VÍZMŰ ÉS MÚLTJA

1950−1960

A Duna szlovák-magyar szakaszon való kihasználását célzó tanulmány kidolgozása.

1954

Árvizek a Duna magyarországi területén.

1960−1970

A Bős-Nagymaros Vízlépcsőrendszer kiépítésének a hatáskutatása, és közös javaslat kidolgozása.

1965

Legnagyobb árvíz a szlovákiai területen.

1977

Létrejött a Csehszlovák Szocialista Köztársaság és a Magyar Népköztársaság közti nemzetközi, a Bős-Nagymaros Vízlépcsőrendszer kiépítéséről és üzemeléséről szóló szerződés.

1978

Munkálatok megkezdése a Bős-Nagymaros Vízlépcsőrendsz er objektumainak építésénél.

1989

A magyar fél egyoldalúan leállította a munkálatokat a Bős-Nagymaros Vízlépcsőrendszeren.

1990−1991

Döntés született arról, hogy a Bősi Vízművet ún. ideiglenes megoldással kell üzembe helyezni, ami a „C-variánsként“ vált ismerté (a Dunacsúni Vízlépcső objektumai).

1992

A Bősi Vízmű üzembe helyezése. A Vajka község és Keszölcés község közti kompforgalom indítása a Bősi Vízmű bekötőcsatornája által.

1996

Próbaüzemelés kezdődött a Dunacsúni Vadvízi Sportlétesítmény szlalompályáin.

1997

A Hágai Nemzetközi Bíróság döntése. Igazolták az 1977-ben aláírt szerződés érvényességét. A pótmegoldás (dunacsúni vízlépcső) kiépítését jogosnak nyilvánították. Mindkét félnek meghagyták, hogy jóhiszeműen vezessenek tárgyalásokat arról, hogy milyen módon érhetők el az 1977-es évből származó Szerződésben feltüntetett eredeti célok. A tárgyalások a mai napig folynak a szlovák és a magyar fél között.

2006

A pozsonyi Szlovák Villamosművek Rt. /Slovenské elektrárne, a. s., Bratislava/ privatizációs folyamatában a BVM-höz tartozó vízierőmű technológiai része ki lett vonva a Szlovák Villamosművek Rt. vagyonából és át lett csoportosítva a VV, š. p. állami vállalat tulajdonába. A VV, š. p. állami vállalat és az SE, a. s. /Rt./ között létrejött egy szerződés a Bősi Vízierőmű üzemeléséről.

2015

megszüntették az üzemelési szerződést, és 2015. 03. 9-től a VV, š. p. állami vállalat üzemelteti a BVM összes vízerőműjét, a kisebbeket is beleértve.

2023

A Bősi Vízmű hajózsilipjein minden évben több mint 15 ezer hajó, 6 millió tonna áru és 500 ezer személy halad át. A hajózsilipek 1992-től folyamatosan üzemeltek, kivéve a szokásos karbantartást és a balesetek elhárítását A „Hajózsilipek innovációja és modernizációja a vízi közlekedés biztonságának és intenzitásának a fokozására a Bősi Vízműben” c európai projektnek köszönhetően a jobboldali és a baloldali hajózsilipeket korszerűsítették.

Skip to content