Dunaj oslavoval v Gabčíkove !

Gabčíkovo, 22.6.2015 – Danube day 2015. Vodné dielo Gabčíkovo z vody aj zo vzduchu. Koncerty Majka Spirita a Kristíny na jednom pódiu. Prehliadka Vodnej elektrárne Gabčíkovo, záchranárske akcie na vode aj na suchu. Plavby cez plavebné komory, vyhliadkové lety vrtuľníkom. Všetky zaujímavosti o našom veľtoku, skúmanie dunajských mikroorganizmov a množstvo atrakcií. Aj  o tom je Deň Dunaja 2015 v priestoroch Vodného diela Gabčíkovo. Podujatie, ktorého cieľom bolo poukázať na význam najväčšej slovenskej rieky, Dunaja. Vodohospodárska výstavba, š.p. v spolupráci s partnermi podujatia preto v soboru 20. júna pripravili pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR  Deň Dunaja 2015 v priestoroch, kde je jeho sila najbadateľnejšia, a kde ju zároveň vedia najúčinnejšie využiť a regulovať –  v priestoroch Vodného diela Gabčíkovo.

Vodné dielo Gabčíkovo už od skorého rána otvorilo svoje brány pre zvedavcov z blízka aj z ďaleka. Návštevníci mohli na vlastné oči vidieť  ako sa krútia turbíny a ako sa vyrába elektrina, ktorou svieti každá desiata slovenská žiarovka. Počas tohto ročníka mali  jedinečnú možnosť zažiť Vodné dielo Gabčíkovo na vlastnej koži. Pozrieť si slovenskú megastavbu zo vzduchu aj z vody, a to vďaka plavbám vyhliadkovou loďou cez gigantické plavebné komory a šťastlivci, ktorí vyhrali v tombole si užili aj pohľad na vodné dielo z vrtuľníka.  Ako to vyzerá na vode počas náročnej záchrannej akcie predviedli v ukážkach záchranári Komplexnej centrálnej záchrannej služby z Gabčíkova.

„Je tu obrovské množstvo atrakcií, ja osobne som si pozrel útok policajtov proti teroristom. Vyzeralo to veľmi dobre. Dúfajme, že to bude vždy len takto cez nácvik “ uviedol premiér Róbert Fico, ktorý si pozrel Vodnú elektráreň v sprievode Ministra životného prostredia SR Petra Žigu. „Naše najväčšie vodné dielo sme sprístupnili verejnosti, aby videli o čom vlastne hovoríme. Aby sa naživo mohli dotknúť turbín a vlastne celého Vodného diela Gabčíkovo“ povedal šéf envirorezortu.

Deň Dunaja ponúkol  množstvo atrakcií pre 5000 malých aj veľkých návštevníkov. Po vyčerpávajúcich informáciách z prehliadky vodnej elektrárne sa návštevníci roztancovali pri koncertoch Kristíny a Majka Spirita.

„Chceli sme tento sviatok priblížiť hlavne deťom a mladým ľuďom. Preto sme zvolili túto formu, ktorá je vďaka speváckym hviezdam atraktívna aj pre mladých“ povedal generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby, Ladislav Lazár a dodal, že podstatou tohto podujatia naďalej zostáva potreba pripomínať si, že Dunaj spája národy žijúce v povodí. Tie si na základe  Dohovoru o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja, ktorý bol uzavretý v Sofii, v júni v roku 1994, každoročne pripomínajú potrebu jeho ochrany. Deň Dunaja oslavujú vo všetkých krajinách ktorými preteká. Rovnako tak robí aj Slovensko. A prečo na Vodnom diele Gabčíkovo?

  • je to najväčšie vodné dielo na Dunaji a  v Strednej Európe v nepretržitej prevádzke od roku 1992
  • počas povodní dokáže ochrániť územia pred 1000 ročnou vodou
  • zabezpečuje hlbokovodnú medzinárodnú plavbu po Dunaji, ročne 15 000 plavidiel, 285 000 osôb a viac ako 6 mil. ton nákladu
  • vyrába ekologicky čistú zelenú energiu z vody, prvýkrát 2.9.1992,
  • každá 10-ta žiarovka na Slovensku svieti vďaka vode z Dunaja spracovanej na elektrárni  Vodného diela Gabčíkovo
  • Na Vodnej elektrárni Gabčíkovo je osadených 8 Kaplanových turbín, každá s výkonom 90 MW
  • Priemer jednej turbíny je 9,33 m, celková hmotnosť turbíny 1225 ton = váha dvoch lietadiel Antonov, hmotnosť obežného kolesa 223 ton

 

Celodenný koktejl sprievodných akcií, hier a zábavy pitným režimom podporil partner projektu –  Coca Cola.